+420 724 143 885, e-mail: abian@abian.cz

 

Mobilní nerezový lapák tuků a olejů MOBILAP

 

Použití pro

 • restaurace, penziony, bistra a občerstvení
 • školní jídelny
 • potravinářský průmysl
 • pekárny a cukrárny
 • kavárny
 • pizzerie
 • jatka

 

Výhody

 • instalace bez stavebních a zemních prací, co nejblíže ke zdroji znečištění a tím i zamezení zanášení kanalizačního odpadního potrubí uvnitř budovy
 • malé rozměry
 • instalace bez stavebních úprav
 • sběr tuků a provoz zcela automatizován
 • bez hluku a bez zápachu
 • snadná montáž a demontáž
 • vyroben z ušlechtilých materiálů
   
Lapače tuků a olejů se používají všude tam, kde odpadní voda obsahuje větší množství rozpuštěných živočišných a rostlinných tuků. Osazují se jako čistící zařízení před čistírny odpadních vod nebo před vypouštěním do veřejné kanalizace. Lapače tuků a olejů chrání kanalizaci před jejím zanešením nebo úplným ucpáním.
 

Podívejte se na video, jak funguje mobilní lapač tuků a olejů v praxi:


Funkce

Voda obsahující plovoucí tuky, oleje a drobné nečistoty z kuchyňského dřezu, myčky nádobí, konvektomatu, popř. jiného zařízení, přitéká do lapače přes vtokový objekt, který je opatřen vyjímatelným jemným sítem určeným k zachycení mechanických nečistot a jež tvoří lehce vyjímatelný
a vyčistitelný celek.

Samotný čistící proces je založen na principu gravitační separace tuků a olejů o menší měrné hmotnosti než voda. Odpadní voda zbavená mechanických nečistot protéká dále do tzv. retenčního prostoru nádrže, kde se tuk plovoucí na hladině  zachytí díky systému norných stěn. Poté odpadní voda zbavená tuků odtéká odtokovým potrubím do kanalizace. Tuk nahromaděný v retenčním prostoru je potřeba podle zatížení  lapáku po určitých časových intervalech odstranit. Samotné odstranění zachyceného tuku je zajištěno stíráním přilepeného tuku z povrchu otáčejícího se plastového válce uvnitř lapáku. Vzhledem k tomu, že separovaný tuk může při nižších teplotách ztuhnout, což by znemožňovalo jeho odstranění stíracím systémem, je celý odlučovač  zahříván pomocí topné spirály na teplotu cca 40 °C. Zahřívání také brání růstu bakterií v systému, jež je jinak hlavní příčinou zápachu. Maximální teplota v lapáku je omezena termostatem. Zahřívání obsahu nádrže a následný odtah tuků mimo lapač (do přistavené nádoby), probíhá v časových intervalech nastavených pomocí spínacích hodin. Spínací hodiny jsou součástí lapače a jsou umístěny v kryté el. skříni vně lapače.
Setřený tuk je odváděn sběrným kanálkem do přistavené nádržky na tuky a oleje.
Mimo nastavené intervaly je vytápění i otáčení válce vypnuto a celé zařízení je v klidovém režimu.

Pro zjednodušení údržby a rychlejší čištění je lapač osazen na nerezových nožkách a vybaven výpustným ventilem. Odlučovač je, kromě plastového válce, vyroben z nerezavějící oceli, což zajišťuje dlouholetou užitkovou hodnotu a zdravotní nezávadnost výrobku. Stírací buben je vyroben ze speciální umělé hmoty. Tento lapák tuků a olejů "MOBILAP" svou mobilitou, malými rozměry a dosažitelnou účinností při odstraňování tuků tvoří moderní a jednoduchý systém s minimálními požadavky na obsluhu.

 

Jednotlivé díly lapáku jsou lehce vyjímatelné a vyčistitelné
 

 


Osazení MOBILAPu pod pracovní stůl vedle myčky na nádobí
 

Osazení MOBILAPu pod pracovní stůl vedle myčky na nádobí

 

Základní údaje o mobilním lapáku tuků a olejů
 
Rozměrová schemata jednotlivých typů - ke stažení ZDE

 

Příklady použití 

Reference

Nerezové odlučovače tuků MOBILAP jsou instalovány již více jak 20 let v řadě provozů (restaurace, školní jídelny, cukrárny, velkokuchyně atd.) po celé ČR. Export – Slovenská Republika, Rusko, Řecko, Srbsko.